A 315.0 g bar of titanium, initially at 21.0 degree C, is placed outside on a su
ID: 1048426 • Letter: A
Question
A 315.0 g bar of titanium, initially at 21.0 degree C, is placed outside on a sunny day. After sitting in the sun for some time, the temperature of the titanium bar reaches 46.2 degree C. How much energy did the titanium bar absorb? (The specific heat capacity of titanium is 0.523 J/g degree C.) If the temperature change is caused by the titanium bar absorbing photons of sunlight with an average wavelength of 483 nm, how many photons did the titanium absorb? (calculate the energy of one photon of 483 nm light, then calculate the number of these photons needed to carry the amount of energy you calculated in part a.)Explanation / Answer
Question 3
q= mct
q="heat energy gained or lost by a substance"
m="mass (grams)" = = 315 gm
C="specific heat" = 0.523 J /g 0C
T=change in temperature = 46.2- 21 = 25.2
Substitute in the equation and find Q
Q = 315 x 0.523 x 25.2
Q = 4151.574 Joules of heat will be absorbed
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.