A 313-kg boat is sailing 15.7 A 313-kg boat is sailing 15.7 degree north of east
ID: 2138347 • Letter: A
Question
A 313-kg boat is sailing 15.7
A 313-kg boat is sailing 15.7 degree north of east at a speed of 1.84 m/s. Thirty seconds later, it is sailing 32.7 degree north of east at a speed of 4.36 m/s. During this time, three forces act on the boat: a 33.3-N force directed 15.7 degree north of east (due to an auxiliary engine), a 22.9-N force directed 15.7 degree south of west (resistance due to the water), and (due to the wind). Find the magnitude and direction of the force Express the direction as an angle with respect to due east.Explanation / Answer
Mass of the boat m = 313 Kg Initial speed v1 = 1.84 [cos 15.7 i + sin 15.7 j] = 1.7713 i + 0.4979j m/s time t = 30 s Final speed v2 = 4.36 [ cos 32.7 i + sin 32.7 j] = 3.6689 i + 2.355 j m/sv2 - v1 = ( 3.6689 i + 2.355 j m/s - (1.7713 i + 0.4979) = 1.8976 i + 1.8571 j m/s Acceleration of the boat a = (v2 - v1)/t = (1.8976 i + 1.8571j)/30 = 0.0632534 i + 0.0619034 j m/s^2
Net Force acting on the boat F = ma = 313 * ( 0.0632534 i + 0.0619034j) = 19.79725 i + 19.37 j N Given that F1 = 33.3 [ cos15.7 i + sin15.7 j] = 32.057635156 i +9.010994851 j N
F2 = - 22.9 [cos15.7 i + sin15.7 j] = -22.0456409932i - 6.19675021285 j N Fw = ?
We can write from the given data F = F1 + F2 + Fw Fw = F - F1 - F2
= (19.79725 i + 19.37 j ) - (32.057635156 i +9.010994851 j) - (-22.0456409932i - 6.19675021285 j)
= 9.78585 i + 16.55571N
Magnitude = 19.231598837 N
Direction = Tan^-1[19.23/9.78585]
= 59.4153638208 degrees North of east
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.