Calculate the average C—C bond strength in cyclopropane (in kJ/mol). Its combust
ID: 1051082 • Letter: C
Question
Calculate the average C—C bond strength in cyclopropane (in kJ/mol). Its combustion and the experimental enthalpy of reaction are:
C3H6(g) + 4.5O2(g) 3CO2(g) + 3H2O(g) Hºrxn = -1,957.7 kJ/mol
Average bond strentgh (kj/mol):
O - H = 463
C - H = 414
C - C = 347
O -- O = 498 (DOUBLE BOND)
C -- O = 745 (DOUBLE BOND)
C -- O (CO2 = 799)
Since all reactants and products are in the gaseous state, bond energies may be used to estimate the enthalpy of reaction. Do not use the standard C—C bond strength, leave the C—C bond strength as an unknown and solve for its value.
Explanation / Answer
on reaction sides bonds are:
C-C : 2 bond
C-H : 6 bond
O=O : 4.5 bond
on product side, bonds are:
C=O : 6 bond
O-H : 6 bond
delta H = Bond energy (reactant) – Bond energy (product)
-1957.7 = 2*(C-C) + 6*(C-H)+4.5*(O=O) – 6*(C=O) -6*(O-H)
-1957.7 = 2*(C-C) + 6*(414) + 4.5*(498) -6(799) -6(463)
2*(C-C) = 889.3
(C-C) = 444.65 KJ/mol
Answer: 444.65 KJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.