Gradebook e Print Calculator Periodic Table Question 7 of 31 Map Sapling Learnin
ID: 1052668 • Letter: G
Question
Gradebook e Print Calculator Periodic Table Question 7 of 31 Map Sapling Learning A HNMR signal is observed at 207.0 Hz (downfield of TMS) on a 105-MHz instrument. a) What is the observed chemical shift in parts per million (ppm? Number ppm b) What is the chemical shift, in parts per million (ppm), if the sample is analyzed with a 400.0-MHz instrument? Number ppm c) Where will the proton signal appear, in hertz, if the sample is analyzed with a 400.0 MHz instrument? Number Hz o Previous 8 own up s view Solution 2 Check Answer Next Ext HintExplanation / Answer
1H NMR analysis
a) for a signal at 207 Hz
chemical shift = 207/105 = 1.97 ppm
b) On a 400 MHz instrument,
chemical shift = 207/400 = 0.52 ppm
c) Signal on a 400 MHz instrument
= 207 Hz
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.