Gradebook ent ent Chapter 19, Problem 61 The work done by an electric force in m
ID: 1327585 • Letter: G
Question
Gradebook ent ent Chapter 19, Problem 61 The work done by an electric force in moving a charge from point A to point B is 2.71 x 103J. The electric potential Number the tolerance is +/-2% in moving a charge from point A to point & is 2.71 x 103 J. The electric potential difference between the two difference between the two points is VA-Ve-50.0 V. What is the charge? Units Question Attempts: 0 of 3 used SAVE FOR LATER Copyright 2000-2015 by lohn Wiley &Sons;, Inc. or related companies. Al nghts reserved Polo 1 2000-2015 )omylexhSons.Inc. All Rights Reserved. A Division of John wtey & Sons, Inc. Version 4.16 19
Explanation / Answer
here,
work done by the potential , W = 2.71 * 10^-3 J
the potential difference between the points , V = 50 V
let the charge be q
work done , W = V *q
2.71 * 10^-3 = 50 * q
q = 5.42 * 10^-5 C
the charge is 5.42 * 10^-5 C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.