The standard reduction potentials for the reduction of fumarate and FAD are give
ID: 1053017 • Letter: T
Question
The standard reduction potentials for the reduction of fumarate and FAD are given in the formula sheet, which is
FAD + (2H+) + (2e-) --> FADH2 -0.212 V
-OOCCH=CHCOO- + (2H+) + (2e-) --> -OOCCH2CH2COO- +0.045 V
Where delta rG = -49.6 kJ/mol
1) What would the concentrations of fumarate, succinate, FAD and FADH2 be when equilibrium is reached?
The answers are FAD = 2M, succinate = 2M, FADH2 = 9.04*10^-5M and fumarate = 9.04*10^-5M. However, I need help as to how they got those answers. Please and thank you.
Explanation / Answer
:FAD + (2H+) + (2e-) --> FADH2 -0.212 V,Eox=0.212V
-OOCCH=CHCOO- + (2H+) + (2e-) --> -OOCCH2CH2COO- +0.045 V
DELTAG=-nFE
-49.6=-2*96500*E
E=2.56*10^-4V
E=(Eox+Ered)+(0.059/n)log[( -OOCCH2CH2COO-)/(FAD )]
2.56*10^-4V=(0.212+0.045)+0.059/2log[( -OOCCH2CH2COO-)/(FAD )]
-8.7=log[( -OOCCH2CH2COO-)/(FAD )]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.