Consider the following hypothetical reaction: A + 3B 2C + D A titration was perf
ID: 1053064 • Letter: C
Question
Consider the following hypothetical reaction:
A + 3B 2C + D
A titration was performed in which a standardized solution of A was used as the titrant, and an unknown amount of B was the analyte. The concentration of A in the standardized solution was 0.2005 M (± 0.4%). The initial buret reading was 2.45 mL, and the final buret reading (at the endpoint) was 42.06 mL
a) How many moles of B were present in the unknown sample?
b) If the tolerance of the buret is ±0.06 mL, what is the absolute uncertainty associated with your answer to part A?
Explanation / Answer
a) since, The initial buret reading was 2.45 mL, and the final buret reading (at the endpoint) was 42.06 mL
hence the total volume of A needed is = 39.61 ML.
The concentration of A reactant in the standardized solution was 0.2005 M (± 0.4%).
this means 1000ML soltuin contains 0.2005 moles of A reactant
so, in 39.61 ML solution of A caontains = 0.2005 X 39.61/1000 = 0.0079 moles of A reactant.
as from the reaction A + 3B ----------- 2C + D. we can understan that 1 mole of A react with 3 mole of B.
hence for the tritation at end point the moles of B were present in the unknown samlpe is
= 3 x 0.0079 = 0.0238 mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.