Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following hypothetical reaction: X(g) -----> Y(g) A 200.0-mL flask

ID: 618742 • Letter: C

Question

Consider the following hypothetical reaction: X(g) -----> Y(g) A 200.0-mL flask is filled with 0.120 moles of X. The disappearance of X is monitored at timed intervals. Assume that temperature and volume are kept constant. The data obtained are shown in the table below. Time (min) 0 20 40 60 80 moles of X 0.120 0.103 0.085 0.071 0.066 (b) Calculate the average disappearance of X in M/s in the first two 20-minute intervals. (c) What is the average rate of appearance of Y between the 20- and 60-minute intervals?

Explanation / Answer

b) disappeared x in first 20=.12-.103=.017 ...................x in 20-40min=.103-.085=.018 avg disappearance=0.017+0.018/(40*60)=1.46*10^-5 moles/s =1.46*10^-5/(o.2lit) M/s=7.29*10^-5 M/s c)appeared Y in 20-40=0.103-0.085=0.018 ................ in 40-60=0.085-0.071=0.014 avg appearance=0.018+0.014/(40*60)=1.33*10^-5mol/s=1.33*10^-5/0.2lit M/s=6.667*10^-5M/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote