QUESTION 6 Complete combustion of 4.5892 a particular compound that contains onl
ID: 1053344 • Letter: Q
Question
QUESTION 6 Complete combustion of 4.5892 a particular compound that contains only carbon, hydrogen and oxygen produces 10.4324 g of CO2 and 4.2705 g of H2O. The empirical formula of the compound is given by
C__________________ H______________________ O_____________ (indicate "1" if there is only one atom of a given type in the empirical formula.)
The molar mass of the compound is found to be 116.16 g/mol in a different experiment. What is the molecular formula of the compound?
C______________ H________________ O_____________________
Need help and answers please!
Explanation / Answer
mol of CO2 = mass/MW = 10.4324/44 = 0.2371
mol of H2O = mass/MW = 4.2705 / 18 = 0.23725
mol of C = 0.23725
mol of O = 0.23725*2 + 0.23725 = 0.71175
mol of H = 2*0.23725 = 0.4745
ratios:
0.71175 /0.23725 = 3
0.4745 / 0.23725 = 2
0.23725 / 0.23725 = 1
CH2O3
MW of empirical = 12+2*2 + 16*3 = 64 g/mol
so..
x times = 116.16/64 = 1.815 nearest value is 2x
so..
CH2O3 --> C2H4O6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.