What is the mass percent of acetic acid in cleaning vinegar, if 25 drops of 0.68
ID: 1054560 • Letter: W
Question
What is the mass percent of acetic acid in cleaning vinegar, if 25 drops of 0.683M NaOH solution are required to neutralize 10 drops of cleaning vinegar? Assume that the density of the cleaning vinegar is the same as the density of regular vinegar, which is 1.005 g/mL^-1 . What is the mass percent of acetic acid in cleaning vinegar, if 25 drops of 0.683M NaOH solution are required to neutralize 10 drops of cleaning vinegar? Assume that the density of the cleaning vinegar is the same as the density of regular vinegar, which is 1.005 g/mL^-1 .Explanation / Answer
20 drops = 1 ml
volume of 25 drops = 25*1/20=1.25 ml
moles naoh = 1.25 * 10^-3*0.683 mol/L = 8.54*10^-4
the ratio between acetic acid and sodium hydroxide is 1 : 1
moles acetic acid = 8.54*10^-4
moles acetic acid = 8.54*10^-4 mol * 60.054 g/mol = 0.0513g
volume of 10 drops = 10*1/20 = 0.5mL
mass solution of veniger = 0.5/1.005g/mL = 0.5025 g
% by mass = 0.0513 * 100/0.5025 = 10.2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.