Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the mass percent of an aqueous sodium hydroxide solution in which the mo

ID: 1066727 • Letter: W

Question

What is the mass percent of an aqueous sodium hydroxide solution in which the mole fraction of NaOH is 0.231? The density of the solution is 1.4339 g/mL. 33.1% 40.0% 6.21% 6.44% 68.9% When a 29.4-g sample of an unknown compound is dissolved in 500. g of benzene, the freezing point of the resulting solution is 3.77 degree C. The freezing point of pure benzene is 5.48 degree C, and K_f for benzene is 5.12 degree C/m. Calculate the molar mass of the unknown compound. 17.2 g/mol 176. g/mol 352 g/mol 88.0 g/mol 151 g/mol The standard enthalpy of fusion of chlorobenzene is 9.55 kJ/mol at its melting point, 227.9 K. What is the standard change in entropy for the melting of chlorobenzene at its melting point? 0.0419 J/(mol middot K) 0.0191 J/(mol middot K) -211 J/(mol middot K) -9.55 J/(mol middot K) 41.9 J/(mol middot K)

Explanation / Answer

Answer:

38) Option b = 40%

Given data:

Mole fraction of NaOH = 0.231

We have only two components, water and NaOH

So, the mole fraction of water is 1 - 0.231 = 0.769

We have 0.231 mol NaOH dissolved in 0.769 mol of water.

Molecular weight of NaOH = 39.99 g/mol

Mass of NaOH = moles * MW = 0.231 moles * 39.99 g/mol = 9.237 g of NaOH

Molecular weight of H2O = 18 g/mol

Mass of Water = moles * MW = 0.769 moles * 18 g/mol = 13.842 g of Water

Total mass = 9.237 + 13.842 = 23.079 g

Therefore, mass percent of NaOH = Individual mass of NaOH / Total mass = 9.237 / 23.079 = 0.4 = 40 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote