A chemist measures the energy change Delta H during the following reaction: 2H_2
ID: 1056882 • Letter: A
Question
A chemist measures the energy change Delta H during the following reaction: 2H_2I(l) rightarrow 2H_2(g) + O_2(g) Delta H = 572. kJ Use the information to answer the following questions. This reaction is ... exothermic endothermic Suppose 94.8 g of H_2O react. Will any heat be released or absorbed? Yes, absorbed Yes, released No If you said heat will be released or absorbed in the second part of this question, calculate how much heat will be released or absorbed. Round your answer to 3 significant digits. kJExplanation / Answer
a)
since H is positive, heat is absorbed
It is endothermic reaction
b)
yes, absorbed
c)
number of moles of H2O = mass/molar mass
= 94.8 / 18
= 5.27 mol
heat absorbed when 2 mol of H2O reacts = 572 KJ
for 5.27 mol, heat absorbed = (572*5.27)/2 = 1506 KJ
Answer: 1.51*10^3 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.