A chemical substance has a decay rate of 6.1% per day. The rate of change of an
ID: 2887196 • Letter: A
Question
A chemical substance has a decay rate of 6.1% per day. The rate of change of an amount N of the chemical is given by the equation dN/dt=-0.061N
where t is the number of days since decay began. Complete parts ?a) through c)
a) Let N0 represent the amount of the chemical substance at
t=0. Find the exponential function that models the situation.
?b) Suppose that 300 g of the chemical substance is present at t=0.
How much will remain after 3 ?days?
After 3 ?days, ___ g will remain.
?(Round to the nearest whole number as? needed.)
?c) After how many days will half of the 300g of the chemical substance? remain?
After ___ days, half of the chemical substance will remain.
?(Round to one decimal place as? needed.)
Explanation / Answer
dN/dt = -0.061N
dN / N = -0.061 dt
Integrating both sides
ln N = -0.061t + N0
N = N0e-0.061t
b. N = 300 e -0.061(3)
N = 250gm
c. Half of 300= 150
150 = 300 e-0.061t
ln (1/2)= -0.061t
t= 11.4 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.