A balloon originally had a volume of 4.39 L at 44 degree C and a pressure of 729
ID: 1060217 • Letter: A
Question
A balloon originally had a volume of 4.39 L at 44 degree C and a pressure of 729 ton. The balloon must be cooled to to reduce its volume to 3.78 L (at constant pressure.) 0 degree C 273 degree C 38 degree C 368 degree C 51 degree C Which one statement is false? A can of coke is labeled "140 Calories". This corresponds to 5. times 10^-1 kJ. If a match is the "system", an exothermic process is occurring in a burning match. A reaction is exothermic if the enthalpy of the reactants is higher than the enthalpy of the products. I_2(g) rightarrow I_2(1) is art exothermic reaction.Explanation / Answer
5) A balloon originally had a volume of 4.39 L at 44 °C and a pressure of 729 torr. The balloon must be cooled to __________°C to reduce its volume to 3.78 L (at constant pressure).
ANSWER = 0-----answer
T =44+273 =317 k
P1 V1 /T1 = P2V2/T2
T2 = V2 T1/ V1
=3.78 x 317 /4.39=272.95k=0 C
===============================================
which of the following statement is false
REACTION IS EXOTEHRMIC IF THE ENTHALPY OF THE REACTION IS HIGHER THAN THE ENTHALIPY OF THE PRODUCTS------------answer
as
In an exothermic reaction, the energy of the products is lower than the energy of the reactants.
A can of the coke labelled 140 calories . this corresponds to 5.9x10^-1 Kj
140 calories=585 kj
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.