Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ballistic pendulum is a pieceof forensic laboratory equipment used to measure

ID: 2183999 • Letter: A

Question

A ballistic pendulum is a pieceof forensic laboratory equipment used to measure the velocity of a bullet fired from a gun. If the bullet has a mass of0.0175 kg, andthe blockhas a mass of 2.50 kg,what will be the final height h that the block will swing to after the bullet is embedded inside, if it was shot with an inital velocity of202.2 m/s? (m) {HINT: First consider the inelastic collision that occurs between the bullet and the block. Thenuse conservation of energy to find out how high the combinedbullet and block will rise}

Explanation / Answer

mu = (M + m)v so v = 0.0175 x 202.2/(2.5 + 0.0175) = 1.40556m/s. now, kinetic energy of block + bullet = potential energy of block + bullet, so 0.5(M+m)v^2 = (M+m)gh, so h = v^2/2g = 1.4056^2/2 x 9.8 = 0.10079m Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote