A 3.994 g sample containing Fe, Ti, and other inert material was dissolved and d
ID: 1061091 • Letter: A
Question
A 3.994 g sample containing Fe, Ti, and other inert material was dissolved and diluted to form 250.0 mL of solution. The dissolution conditions were such that Fe was converted to Fe(III) and Ti was converted to Ti(IV) in solution. A 25.00-mL aliquot of the solution was then passed through a Walden reductor and titrated with 0.2449 M Ce4 . The endpoint was reached following the addition of 20.08 mL of the Ce4 solution. A second 50.00-mL aliquot of the solution was passed through a Jones reductor and titrated with the same Ce4 solution. The endpoint was reached following the addition of 52.82 mL of the Ce4 solution. Calculate the mass percent of Fe and Ti in the sample.
Explanation / Answer
Amount of Fe (III) in 25mL aliquote : reaction in walden reductor
25 mL * M = 0.2449 M * 20.08 mL
or, M = 0.2449 M * 20.08 mL/ 25mL = 0.197 M
molarity of Fe = 0.197 M = 0.197moles/L
moles of Fe in 250 mL solution = 0.197 *250mL/1000mL = 0.049 moles
moles of Fe = 0.049 moles *56 g/mol = 2.74 gm
-----------------------------------------------------------------------------
Amount of Ti + Fe : Reaction in Jones reductor
Molarity of Ti + Fe in 50mL aliquote = 52.82 * 0.2449/50 = 0.26 M = 0.26 moles/L
amount of Ti + Fe in 250mL = 0.26 8250mL/1000mL = 0.065 moles
moles of Ti present in 250mL = 0.065 -moles of Fe = 0.065-0.049 = 0.016 moles
amount of Ti = 0.016 * 47.87g/mol = 0.76 gm
mass % of Fe = 2.74/3.99 *100 = 68.6 %
mass of Ti = 0.76 /3.994 *100 = 19.02 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.