The chemical equilibrium being studied is H_2 + I_2 = 2HI In the beginning, only
ID: 1062020 • Letter: T
Question
The chemical equilibrium being studied is H_2 + I_2 = 2HI In the beginning, only 0.05 mole of each H_2 and l_2 are present When the system reaches equilibrium, the molar quantities are as follows: H_2 and I_2 = 0.02 mole each. HI = 0.06 moles. The reaction is taking place in a 2.0 container at 300K. Assume all reactants and products behave as ideal gases. From this data, find extent of reaction, equilibrium constant K, Delta G and Delta Go Find K for this reaction at 500K. if Delta Hf for HI = 263 KJ/mol 18.07 cm^2Explanation / Answer
H2 + I2 ----------> 2 HI
Initial 0.05 0.05 0
Eqn. 0.02 0.02 0.06
Degree of dissasociation = 1-Ceq(of reactant)/Cin(of reactant) = 1 - 2/5=3/5 = 60 %
Now Kc = [HI]2/[I2][H2]
= 0.0036/0.0004 = 9
At equilibrium G = 0,
Now we know G= G0 + RTlnK
SO G0 = -RTlnK =-2.303*8.314*300*log9 = 5481.1 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.