The chemical equation that describes the fermentation by yeast of simple sugars
ID: 786634 • Letter: T
Question
The chemical equation that describes the fermentation by yeast of simple sugars (e.g., glucose) into ethanol (EtOH) is:
C6H12O6 ? 2 CH3CH2OH + 2 CO2
Consider an ethanol plant that produces 93 million gallons per year of 100% ethanol. Starch in corn is broken down into glucose and fermented into ethanol. Assuming the chemical equation above applies with 100% conversion, how many bushels (bu) of corn are used to produce this amount of ethanol?
Here's some useful information, although you might need to search out some other conversion factors:
Answer tolerance
Explanation / Answer
ethanol vol= 93 x10^6 gallons = 93 x10^6 x 3.7854 = 352.0422 x10^6 liters
ethanol mass = 352.0422 x10^6 x 0.789 kgs
= 2.777 x10^11 gm
ethanol moles = mass/molar mass = 2.777 x10^11/46 = 6.037 x 10^9 moles
glucose moles required for ethanol production = 6.037 x10^11 /2 = 3.01848 x10^ 9
glucose mass ( starch mass) = 3.01848 x180 x10^9 = 5.43326 x10^11 gm
corn mass considering 63.1 % is 5.43326 x (100/63.1) x10^11 = 8.610556 x10^11 gm
= 8.610556 x0.00220462 x10^11 = 1.8983 x10^ 9 lb
= 1.8983/56 x 10^ 9
= 3.389822 x10^ 7 bu
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.