a)what is the absorptivity coefficient (molar absorptivity) of {Fe (H2o)5 SCN} 2
ID: 1062955 • Letter: A
Question
a)what is the absorptivity coefficient (molar absorptivity) of {Fe (H2o)5 SCN} 2+
b) what is the [{Fe (H2o)5 SCN}2+]eq
c) what are the [{Fe (h2o)6 }3+](aq) & the [SCN-(aq)]eq
d) what is the equilibrium constant for this reaction?
Explanation / Answer
From the given data,
(a) molar absorptivity = slope of curve
= 5420 M-1.cm-1
(b) Equilibrium concentration of [Fe(H2)5SCN]2+eq
= absorbance/molar absorptivity
= 0.25/5420
= 4.61 x 10^-5 M
(c) [Fe(H2O)6]3+eq = (0.2 x 5/10) - 4.61 x 10^-5
= 0.0999 M
[SCN-]eq = (0.2 x 5/10) - 4.61 x 10^-5
= 0.0999 M
(d) Equilibrium constant Keq = [Fe(H2O)5SCN]2+eq/[Fe(H2O)6]3+eq.[SCN-]eq
= 4.62 x 10^-3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.