Problem 9.51 At a constant pressure of 0.974 atm , a chemical reaction takes pla
ID: 1062965 • Letter: P
Question
Problem 9.51
At a constant pressure of 0.974 atm , a chemical reaction takes place in a cylindrical container with a movable piston having a diameter of 30.0 cm . During the reaction, the height of the piston drops by 75.0 cm . (The volume of a cylinder is V=r2h, where h is the height; 1Latm=101.325J.)
Part A
What is the change in volume in liters during the reaction?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
What is the value in joules of the work w done during the reaction?
Express your answer with the appropriate units.
Problem 9.51
At a constant pressure of 0.974 atm , a chemical reaction takes place in a cylindrical container with a movable piston having a diameter of 30.0 cm . During the reaction, the height of the piston drops by 75.0 cm . (The volume of a cylinder is V=r2h, where h is the height; 1Latm=101.325J.)
Part A
What is the change in volume in liters during the reaction?
Express your answer with the appropriate units.
V =Part B
What is the value in joules of the work w done during the reaction?
Express your answer with the appropriate units.
w =Explanation / Answer
A)
volume is decraesing
V = -pi*r^2*d
= -pi*(0.15 m)^2 * (0.75)
= -0.053 m^3
V = -0.053 m^3
= - 53 L
Answer: -0.053 m^3
OR
Answer: - 53 L
B)
V = -0.053 m^3
= - 53 L
Pext = 0.974 atm
W = -Pext * V
= -0.974 atm * (-53 L)
= 51.622 atm-L
= 51.622 * 101.325 J
= 5230.6 J
Answer: 5230.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.