The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen
ID: 1063751 • Letter: T
Question
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. 1/2 X_2 (g) rightarrow X(g) Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 5.67 kJ- mol^-1 at 2000. K and -50.03 kJ - mol^-1 at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature. K at 2000. K = K at 3000. K = Assuming that delta H_r times n degree is independent of temperature, determine the value of delta H_r times n degree from these data. delta H_r times n degree =Explanation / Answer
at 2000 K
G = -R*T*ln K
5670 = -8.314*2000*ln K
K = 0.711
AT 3000 k
G = -R*T*ln K
-50030 = -8.314*3000*ln K
K = 7.43
use:
ln (K2/K1) = (H/R)* (1/T1 - 1/T2)
ln (7.43/0.711) = (H/8.314)*(1/2000 - 1/3000)
2.347 = H *(2.005*10^-5)
H = 117078 J/mol
= 117.1 KJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.