Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A stopcock connects two bulbs as shown in the apparatus. The amount, and type of

ID: 1065565 • Letter: A

Question

A stopcock connects two bulbs as shown in the apparatus. The amount, and type of gas in each is designated. The entire system is at 25 C. A = O_2 1 mole 2L B = N_1 2 moles and 2L Before opening the stopcock Based only on deviations due to size, which gas do you expect to deviate more from the behavior of ideal gas and Why? Will the deviation cause an increase or decrease In the deviation of real gas? After opening Stopcock What is the pressure after reaction? What is the partial pressure of N_1? 3.275 grams of Zn metal is placed in 125ML of a 1M HCl (excess) to form a 128.2-gram solution, if the initial temperature of the solution was 22.5 C and the final temperature of the solution is 36.9 C (Assuring that the specific heat capacity of the solution Is the same as water 4.19 J/gC, What is q of the reaction? What is the enthalpy the reaction Delta H od the reaction?

Explanation / Answer

1) Before opening stop cock:

a) N2 gas will deviate more as it is having less molecular weight.

b) Due deviation of the gas, it increases the real gas deviation.

After opening the stopcock:

c) Total mols = 2+1 = 3 mol

Total volume = 4 L

Thus - P = nRT / V = 3 mol *0.0821 L.atm/mol.K*298 K / 4 L = 18.34 atm

d) Partial pressure of N2 = (2 mol)(0.0821 L.atm/mol.K)(298 K) / 4.0 L = 12.23 atm

2) a) q = ms deltaT = (128.2 g)(4.19 J/g.C)(36.9-22.5) C = - 7735 J

b) Enthalpy of the reaction, deltaH =- (7735 g/3.275 g)*65.38 g/mol = - 154.41 kJ/mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote