A stoppered vaccumm flask contains 7.5 mL of .906 M H2O2 and 10 mL H2O. The syri
ID: 498706 • Letter: A
Question
A stoppered vaccumm flask contains 7.5 mL of .906 M H2O2 and 10 mL H2O. The syringe holds 7.5 mL of 1.00 M KI.
a. What is the initial concentration of H2O2 in the reaction flask after all reactants are combined?
b. What is the initial concentration of KI in the reaction flask after all reactants are combined?
c. What is the final concentration of H2O2 in the reaction flask after the reaction is complete?
d. What is the final concentration of KI in the reaction flask after the reaction is complete?
e. What would be suitable quantities of .906 M H2O2, H2O, and 1.00 M KI to use in order determine the order of reaction in respect to [KI]?
Explanation / Answer
a) Initial concentration of H2O2=7.5/(7.5+7.5+10)*0.906M=0.2718 M
b) Initial concentration of Ki in the reaction flask after all reagents are combined =7.5/(7.5+7.5+10)*1M=0.3 M
c) 2 molesKi reacts with 1 mol H2O2. thus 0.3 mol KI reacts with 0.15 mol H2O2. Thus after reaction is complete the concentration of H2O2=(0.2718-0.15) M=0.1218 M
d)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.