A 30 L of air sample (density of 1.2 g/L) was passed through an absorption tower
ID: 1066010 • Letter: A
Question
A 30 L of air sample (density of 1.2 g/L) was passed through an absorption tower containing a solution of Cd 2+ where H2S was retained as CDs. The mixture was acidified and treated with 10.0 mL of 0.01070 M I2. After the reaction S2- + I2 = S(s) + 2I-. Calculate the H2S in ppm. A 30 L of air sample (density of 1.2 g/L) was passed through an absorption tower containing a solution of Cd 2+ where H2S was retained as CDs. The mixture was acidified and treated with 10.0 mL of 0.01070 M I2. After the reaction S2- + I2 = S(s) + 2I-. Calculate the H2S in ppm.Explanation / Answer
moles of I2 in 10ml of 0.01070M= 0.01070*10/1000 =0.000107
moles of S2- = moles of I2= 0.000107
H2S------>S2- + 2H+
Moles of H2S= 0.000107
mass of H2S= moles* molar mass = 0.000107*34 =0.003638 gm
mass of air = Volume*density = 30L*1.2 g/L= 36 gm
ppm of H2S= 0.003638/36 =1.01*10-4 gm H2S/gm= 101*10-6 gm/gm air = 101 ppm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.