When HCI_(g) is combine with NH_3(g) in the laboratory, a white, crystalline sol
ID: 1066076 • Letter: W
Question
When HCI_(g) is combine with NH_3(g) in the laboratory, a white, crystalline solid that readily dissolves in water is produced Analysis of the products derived from the combustion of 1.070 g of this white, crystalline solid (see reaction scheme below) at room temperature (25 degree C) and atmospheric pressure (1 atm) results in the formation of 1.470 L of gases in the volume % White, crystalline solid rightarrow N_2(g) + H_2 O_(g) + HCI_(g) indicated at right (see table) Using this data to guide you determine the empirical formula for the unknown solid Report your answer in the box provided with the correct number of significant figures Show your work. A correct response without any justification (work) will receive partial credit.Explanation / Answer
From the given data
calculate moles of each gas
moles of N2 = 0.16747 x 1.470/22.4 = 0.011 mol
moles of N = 0.0055 mol
moles of HCl = 33.133/22.4 = 0.022 mol
moles of Cl = 0.022 mol
moles of H = (1.470 - 0.733)/22.4 = 0.033 mol
Divide by smallest number
N = 0.0055/0.0055 = 1
H = 0.033/0.0055 = 6
Cl = 0.022/0.0055 = 4
empirical formula NH6Cl4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.