When 68.00 J of energy are added to a sample of gallium that is initially at 25.
ID: 1066539 • Letter: W
Question
When 68.00 J of energy are added to a sample of gallium that is initially at 25.0°C, the temperature rises to 38.0° C. What is the volume of the sample given that the specific heat of gallium (Ga) is 0.372 J. g-1.°C-1 and the density of Gallium (Ga) is 5.904 g/cm3?Please show step by step Thank you. When 68.00 J of energy are added to a sample of gallium that is initially at 25.0°C, the temperature rises to 38.0° C. What is the volume of the sample given that the specific heat of gallium (Ga) is 0.372 J. g-1.°C-1 and the density of Gallium (Ga) is 5.904 g/cm3?
Please show step by step Thank you. Please show step by step Thank you.
Explanation / Answer
Let the mass of gallium sample taken be w g. As per the principle of thermochemistry,
energy supplied = (mass of gallium)*(specific heat of Ga)*(change in temperature)
Given energy supplied = 68.00 J, specific heat of Ga = 0.372 J/g.C, initial temperature = 25.0C and final temperature = 38.0C, we have,
(68.00 J) = (w g)*(0.372 J/g.C)*(38.0 – 25.0)C
===> 68.00 = w*0.372*13.00
===> w = (68.00)/(0.372).(13.0) = 14.0612
The mass of Ga sample taken = 14.0612 g.
Given density of sample = 5.904 g/cm3, we have
Density = (mass of sample)/(volume of sample)
===> 5.904 g.cm-3 = 14.0612 g/V
===> V = (14.0612 g)/(5.904 g.cm-3) = 2.3816 cm3 2.382 cm3
The volume of the sample = 2.382 cm3 (ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.