Consider the following reaction: COCl2(g) CO(g) + Cl2(g) If 6.56×10-3 moles of C
ID: 1066936 • Letter: C
Question
Consider the following reaction: COCl2(g) CO(g) + Cl2(g) If 6.56×10-3 moles of COCl2, 0.377 moles of CO, and 0.372 moles of Cl2 are at equilibrium in a 16.9 L container at 772 K, the value of the equilibrium constant, Kp, is
2.A student ran the following reaction in the laboratory at 597 K:
COCl2(g) CO(g) + Cl2(g)
When she introduced COCl2(g) at a pressure of 0.710 atm into a 1.00 L evacuated container, she found the equilibrium partial pressure of COCl2(g) to be 0.299 atm.
Calculate the equilibrium constant, Kp, she obtained for this reaction.
Explanation / Answer
1) for the following reaction:
COCl2(g) -------------> CO(g) + Cl2(g)
for this reaction , we have
Kc = [Cl2][CO]/[COCl2]
= ( 0.372 mol / 16.9 L ) *( 0.377 mol / 16.9 L ) / (6.56×10-3 mol / 16.9 L)
= 0.022 * 0.0223 / (0.388 x 10^-3)
= 1.27
and
Kp = Kc (RT)^deltan
= 1.27 * ( 8.314 J/K-mol x 772 K)^(2-1)
= 1.27 * ( 8.314 J/K-mol x 772 K)
= 8151.38
therefore
Kp = 8151.38
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.