Consider the following reaction: COCl_2(g) CO(g) + Cl_2(g0 A reaction mixture in
ID: 509381 • Letter: C
Question
Consider the following reaction: COCl_2(g) CO(g) + Cl_2(g0 A reaction mixture initially contains 1.6 M COCl_2. Determine the equilibrium concentration of CO if K_C for the reaction at this temperature is 8.33 Times 10^-4. A) 4.2 Times 10^-4 M B) 1.5 Times 10^-3 M C) 3.7 Times 10^-2 M D) 2.1 Times 10^-2 M E) 1.3 Times 10^-3 M Consider the following reaction: CuS(s) + O_2(g) Cu(s) + SO_2(g) A reaction mixture initially contains 2.9 atm O_2. Determine the equilibrium concentration of O_2 if K_p for the reaction at this temperature is 1.5Explanation / Answer
Consider the following given reaction
COCl2(g) CO(g) + Cl2(g)
A reaction mixture initially contains 1.6M COCl2 and Kc for the reaction at this temperature is 8.33 * 10^-4
COCl2(g) CO(g) + Cl2(g)
1.6...............0.........0
-x...............+x.........+x
1.6-x ...........x............x
Kc= [CO] *[Cl2] / [COCl2]
Kc = x^2 / 1.6-x = 8.33 × 10-4
x is negligible compared to 1.6.so the denominator = 1.6
x^2 = 1.6 * 8.33 × 10-4
x= 0.0365 M
[CO] = 0.0365 M = 3.7 *10 ^ -2 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.