Describe the relationship between wavelength and frequency. Explain why higher f
ID: 1069773 • Letter: D
Question
Describe the relationship between wavelength and frequency. Explain why higher frequency waves are more dangerous. Determine the type of wave based on Its wavelength or frequency. If visible light, determine the colon (note: make sure to check labels. Wavelength could be in either meters or nanometers. You must convert between the two.) Frequency of 10^13 Hz Wavelength of 10^13m Wavelength of 530 nm Frequency of 10^9 Hz Wavelength of 100 nm A laser emits a light with a frequency of 4.70 Times 10^11 Hz. Determine the wavelength in nm. A light is found to have an energy of 3.18 Times 10^-19 J. What is the wavelength (nm) and frequency (Hz) of the wave? Other than using the emission of visible light to determine the composition of stars and planets, list two more examples of the usefulness of the electromagnetic spectrum.Explanation / Answer
4) Given that frequency v = 4.7 x 1011 Hz
We know that c = v
c = velocity of light = 3 x 108 m/s
= wavelength
Hence,
= c / v
= 3 x 108 m/s / 4.7 x 1011 Hz
= 0.64 x 10-3 m
= 0.64 x 10-3 x 106 / 106 m
= 0.64 x 106 x 10-9 m
= 0.64 x 106 nm [ 1 nm = 10-9 m ]
Therefore,
wavelength = 0.64 x 106 nm
5) Given that
Energy E = 3.18 x 10-19 J
We know that E = hv v = frequency, h = = planck's constant = 6.626 x 10-34 J.s
v = E/h
= 3.18 x 10-19 J/ 6.626 x 10-34 J.s
= 0.48 x 1015 Hz
Therefore,
frequency = 0.48 x 1015 Hz
---------------------------
Given that Energy E = 3.18 x 10-19 J
We know that
Energy E = hc /
= wavelength
h = planck's constant = 6.626 x 10-34 J.s
c = velocity of light = 3 x 108 m/s
Hence,
= hc / E
= (6.626 x 10-34 J.s) (3 x 108 m/s) / (3.18 x 10-19 J)
= 6.25 x 10-7 m
= 625 x 10-9 m
= 625 nm [ 1 nm = 10-9 m ]
Therefore,
wavelength = 625 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.