Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many molecules of HCl are formed when 80.0 g of water reacts according to th

ID: 1070201 • Letter: H

Question

How many molecules of HCl are formed when 80.0 g of water reacts according to the following balanced reaction? Assume excess ICl_3. ICl_3 + H_2O rightarrow ICl + HIO_3 + HCl 4.46 times 10^24 molecules HCl 2.68 times 10^24 molecules HCl 8.04 times 10^24 molecules HCl 5.36 times 10^24 molecules HCl 4.46 times 10^24 molecules HCl Determine the oxidation state of P in PO_3^3-. +3 +6 +2 0 -3 Give the complete ionic equation for the reaction (if any) that occurs when aqueous solutions of MgSO_3 and HI are mixed. 2 H^+(aq) + SO_3^2-(aq) rightarrow H_2SO_3(s) Mg^2+(aq) + 2 I^-(aq) rightarrow MgI_2(s) 2 H^+(aq) + SO_3^2-(aq) + Mg^2+(aq) + 2 I^-(aq) rightarrow H_2SO_3(s) + MgI_2(aq) 2 H^+(aq) + SO_3^2-(aq) rightarrow H2O(l) + SO_2(g) No reaction occurs. What mass (in g) of AgCl is formed from the reaction of 75.0 mL of a 0.078 M AgC_2H_3O_2 solution with 55.0 mL of 0.109 M MgCl_2 solution? AgC_2H_3O_2(aq) + MgCl_2(aq) rightarrow AgCl(s) + Mg(C_2H_3O_2)_2(aq) 0.838 g

Explanation / Answer

23) ICl3 + H2O ----- ICl + HIO3 + HCl

Number of moles of water = Mass/molar mass = 80/18 = 4.4444 moles

1 mole of H2O will form 1 mole of HCl

Moles of HCl formed = 4.4444 moles

Number of molecules of HCl formed = 4.4444 * 6.023 * 10^(23) molecules = 2.676 * 10^(24) molecules

Hence the correct answer is Option B

24)

Let the oxidation number of P be x

x + 3(-2) = -3

x = 3

Hence the oxidation number of Phosphorus will be equal to +3

correct answer is Option A

25) Reaction between MgSO3 + HI

MgSO3 + 2HI ------- MgI2 + H2O + SO2

Complete ionic equation

Mg2+(aq) + SO3 2-(aq) + 2H+(aq) + 2I-(aq) Mg2+(aq) + 2I-(aq) + SO2(g) + H2O(l)

correct answer is Option C

26)

Number of moles of AgC2H3O2 = 75/1000 * 0.078 = 0.00585 moles

Number of moles of MgCl2 = 55/1000 * 0.109 = 0.005995 moles

Hence AgC2H3O2 is the limiting reagent

Number of moles of AgCl formed = 0.00585 moles

Molar mass og AgCl = 108 + 35.5 = 143.5 gm/mol

Mass of AgCl formed = 0.00585 mol * 143.5 gm/mol = 0.839475 grams

Hence the correct answer is Option A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote