Calculate the equilibrium compositions due to the decomposition of 1 mole of nit
ID: 1070723 • Letter: C
Question
Calculate the equilibrium compositions due to the decomposition of 1 mole of nitrogen tetroxide at 25C and 1 bar in each of the following cases.
N2O4(g) <==> 2NO2(g)
N2O4 : Hf (formation) = 9160 joules/mole and Gf (formation) = 97540 joules/mole at 298 K
NO2 : Hf (formation) = 33180 joules/mole and Gf (formation) = 51310 joules/mole at 298 K of
a.) Use the reaction equilibrium method with extent of reaction , and let the initial state be pure N2O4.
b.) Use the reaction equilibrium method with extent of reaction , and let the initial state be 1 mole inert Argon in addition to 1 mole of N2O4.
Explanation / Answer
dG = Gprod - Greact = 2*G-NO2 - G-N2O4
dG = 2*51310 - 97540 = 5,080 J/mol
K
dG = -RT*ln(K)
K = exp(-dG/(RT))
K = exp(-5080/(8.314*298)) = 0.128684
so
K = [NO2]^2 / [N2O4]
a)
use extent for initial N2O4 =
PV = nRT
n/V = P/(RT) = 1/(0.083*298) = 0.04043 mol/L
so..
[N2O4] = 0.04043 initially
for extent:
[N2O4] = 0.04043 - x
[NO2= 0+2x
then
0.128684 = (2x)^2 /(0.04043 - x)
0.128684*0.04043 - 0.128684x = 4x^2
0.0052-0.128684x - 4x^2 = 0
x = 0.0233
then
[N2O4] = 0.04043 - 0.0233 = 0.01713
[NO2= 0+2x = 2*0.0233*2 = 0.0466
b)
for 1 mol of Ar and 1 mol of N2O4, this is then
halved concentration
n/V = P/(RT) = (1/2)/(0.083*298) = 0.04043/2 = 0.020215 mol/L
so
0.128684 = (2x)^2 /(0.020215 - x)
0.020215*0.04043 - 0.020215x = 4x^2
4x^2 + 0.020215x - 0.000817292 = 0
x = 0.0119
[N2O4] = 0.04043 - 0.0119 = 0.02853
[NO2= 0+2*0.0119 = 0.0238
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.