A sample of chloroform is found to contain 12.0 g of carbon. 106.4 g of chlorine
ID: 1070746 • Letter: A
Question
A sample of chloroform is found to contain 12.0 g of carbon. 106.4 g of chlorine, and 1.01 g of hydrogen. If a second sample of chloroform contains 30.0 g of carbon, what is the total mass of the second sample? 30.0 g 299 g 119 g 2.53 g 266 g Using the data below, which choice is most likely to be the fourth ionization energy(IE_4) of Si. IE_1 = 780 kJ/mol IE_2 = 1575 kJ/mol IE_3 = 3220 kJ/mol IE_4 = ? IE_5 = 16100 kJ/mol 1295 kJ/mol 21450 kJ/mol 4350 kJ/mol 15120 kJ/mol 9300 kJ/mol How many significant figures should the answer have? (0.02150 times 4000.0)/(995 + 10.755) 1 2 3 4 5Explanation / Answer
Answer (13)
Mass of first sample of chloroform =12.0 + 106.4 + 1.01 = 119.41 g .........
so mass of second sample = 119.41 x 30 / 12 = 298.525 g .
= (b) 299 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.