A sample of chromium weighing 34.5 g was initially at atemperature of 28.33 Cels
ID: 688298 • Letter: A
Question
A sample of chromium weighing 34.5 g was initially at atemperature of 28.33 Celsius. It required 945 Joules of heat energyto increase the temperature to 31.75 Celsius. a. what is the heat capacity of chromium? b. what is the molar heat capacity of chromium? c. what is the heat capacity of the sample? please show the formula,what each number means according tothe formula, and how to solve. thanks A sample of chromium weighing 34.5 g was initially at atemperature of 28.33 Celsius. It required 945 Joules of heat energyto increase the temperature to 31.75 Celsius. a. what is the heat capacity of chromium? b. what is the molar heat capacity of chromium? c. what is the heat capacity of the sample? please show the formula,what each number means according tothe formula, and how to solve. thanksExplanation / Answer
We know that Q = mcdt Where Q = amount of heat energy = 945 J m = mass ofChromium = 34.5 g dt = difference intemperature = 31.75 - 28.33 = 3.42 oC c = specific heat capacity of Chromium =? Plug the values we have c = Q / mdt = 8.0091 J / g oC Molar heat capacity = 6.023 * 10^23 * 8.0091 J / g oC heat capacity of the sample = 945 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.