A particle in a 453 m-long particle accelerator is moving at 0.875 c. How long d
ID: 1072342 • Letter: A
Question
A particle in a 453 m-long particle accelerator is moving at 0.875 c. How long does the particle accelerator appear to the particle? 219 m 589 m 104 m 936 m 160 m The period of a pendulum clock is measured to be 3.00 s at rest. What is the period as measured by an observer moving at a speed of 0.950 c with respect to the clock? 0.937 s 9.61 s 13.4 s 0.671 s 3.00 s Assume that a typical city consumes electrical energy at a rate of 2.0 times 10^9 W. How many kilograms of matter would have to be converted entirely into energy in order to keep this city running for 147 days? 0.11 kg 0.15 kg 0.28 kg 0.32 kg 0.40 kgExplanation / Answer
Wavelength of 1st line of Balmer series:
We know that 1/ = R [ 1/n1^2 - 1/n2^2] , = wavelength
Given that electron in a hydrogen atom undergoes the transition from the energy level n = 3 to the level n = 2
i.e. n1= 2 , n2= 3
Then,
1/ = R [1/n1^2 - 1/n2^2]
= R [ 1/2^2 - 1/3^2]
= R [ 1/4- 1/9]
= R (5/36)
1/ = R (5/36)
= (36/5) (1/R)
= (36/5) ( 91.17 nm) ( since R = 1.09678 x 10-2 nm-1 then 1/R = 91.17 nm)
= 656 nm
wavelength = 656 nm
Therefore,
wavelength of 1st line of Balmer series = 656 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.