A particle having charge q = +2.40 A mu C and mass m = 0.0100 kg is connected to
ID: 582448 • Letter: A
Question
A particle having charge q = +2.40 A mu C and mass m = 0.0100 kg is connected to a string that is L = 1.30 m long and is tied to the pivot point P in the figure below. The particle, string, and pivot point all lie on a frictionless horizontal table. The particle is released from rest when the string makes an angle theta = 60.0 degree with a uniform electric field of magnitude E = 300 V/m. Determine the speed of the particle when the string is parallel to the electric field (point a in the figure).Explanation / Answer
at Equillibirum point ,
Solving it using conservation of energy
speed Vf^2 = (2q EL (1-cos theta)/m (formula)
on subtituing
Vf^2 = (2 * 2.4 *10^-6* 300* 1.3 * (1- cos 60)/0.01
Vf = 0.3059 m/s (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.