Calorimetry: Measuring Heat of Neutralization Name Date Section 1. There are 15
ID: 1076889 • Letter: C
Question
Calorimetry: Measuring Heat of Neutralization Name Date Section 1. There are 15 Calories (15 kcal) in one 4.0 g serving of table sugar, which is sucrose, C12H22011. Find the number of a) cal/lg b) kJ/g c) kJ/mol 2. A 27.8 g mass of copper metal at 100°C is added to 100 g of water at 20.0°c (specific heat 4.18 J/g°C) and the final temperature is 22.0°C. What is the specific heat of copper? Does your answer seem reasonable? Explain. 3. A 0.250 g sample of solid potassium is dropped into a beaker containing 100 mL of water a) Give a balanced chemical equation for the reaction that takes place; one product is aqueous potassium hydroxide b) Calculate the heat of the reaction using "f (in kJ/mol):H20(1) -286 KOH(aq)-482 c) Is the reaction exothermic or endothermic?Explanation / Answer
Ans 1 :
a) cal/g
15 kcal in 4.0 g of sugar
1 kcal = 1000 cal
so 15 kcal = 15 x 1000 cal = 15000 cal
then 15000 / 4.0 cal/g
= 3750 cal/g
b) KJ / g
1 kcal = 4.184 KJ
So 15 kcal = 15 x 4.184 = 62.76 KJ
Then 62.76 KJ / 4 g
= 15.69 KJ / g
c) KJ / mol
molar mass of sugar = 342.3 g/mol
4g = 4 / 342.3 = 0.0117 mol
Then 62.76 KJ / 0.0117 mol
= 5364.1 KJ / mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.