Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Molarity Problems 1-5: Use the Equation: Molarity = Moles of Solute/ Liters of S

ID: 1084925 • Letter: M

Question

Molarity Problems 1-5: Use the Equation: Molarity = Moles of Solute/ Liters of Solution 1. Determine the molarity of the solution containing 1.5 moles of NaOH in 1000 mL total volume of solution. 2. Determine the molarity of the solution containing 0.4 moles of NaOH in 100 mL total volume of solution. 3. Determine the molarity of the solution containing 1.5 moles of KNO, in 250 mL total volume of solution. 4. Determine the molarity of the solution containing 2.4 moles of KI in 140 mL total volume of solution. 5. Determine the number of moles of NaOH in 500 mL of a 0.6 M NaOH solution.

Explanation / Answer

Molarity = number of moles of solute * 1000/ volume of solution in mL

M = n * 1000/V in simple formula

1.

Molarity of NaOH = 1.5 * 1000/1000

Molarity of NaOH = 1.5 mol/L

2.

Molarity of NaOH = 0.4*1000/100

Molarity of NaOH = 4 mol/L

3.

Molarity of KNO3 = 1.5 * 1000/250

Molarity of KNO3 = 6 mol/L

4.

Molarity of KI = 2.4 * 1000/140

Molarity of KI = 17.143 mol/L

5.

Molarity of NaOH = 0.6 M

volume of the solution = 500 mL

0.6 = n*1000/500

n = number of moles of NaOH = 0.3 moles

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote