22. A 250.0 mL sample of aqueous solution contains an unknown amount of dissolve
ID: 1088272 • Letter: 2
Question
22. A 250.0 mL sample of aqueous solution contains an unknown amount of dissolved NaCl. Analysis of the solution can use of a precipitation reaction such as the ohe that would result from adding an aqueous solution of PoNOs)2. A. What is the chemical formula of the precipitate? B. Write the net ionic equation for this precipitation reaction. C. The precipitate can be recovered by filtration and then weighed. If the mass of precipitate recovered was 5.428 what was the concentration of Cl- ions in the original solution? grams,Explanation / Answer
A)
total chemical equation:
Pb(NO3)2 + 2 NaCl -------------------> PbCl2 (s) + 2 NaNO3
formula of precipitate = PbCl2
B)
net ionic equation : Pb+2 (aq) + 2 Cl- (aq) -----------> PbCl2 (s)
C)
Pb(NO3)2 + 2 NaCl -------------------> PbCl2 (s) + 2 NaNO3
292.5 g 278.1g
X 5.428
X = 292.5 x 5.428 / 278.1
X = 5.71 g
mass of NaCl = 5.71
moles of NaCl = 5.71 / 58.5 = 0.0976
volume = 25 mL = 0.025 L
concentration of Cl- = 0.0976 / 0.025
= 3.90 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.