Cisco Systems is purchasing a new bar codeminusscanning device for its service c
ID: 1110141 • Letter: C
Question
Cisco Systems is purchasing a new bar codeminusscanning device for its service center in San Francisco. The table that on the right lists the relevant cost items for this purchase. The operating expenses for the new system are $12,000 per year, and the useful life of the system is expected to be four years. The SV for depreciation purposes is equal to 25% of the hardware cost.
Cost item Cost
Hardware $150000
Training $15000
Installation $13000
a. Using the SL depreciation method the BV of the device at the end of year two is .....$ (Round to the nearest dollar.)
b.The device's book value at the end of year three using the method described above is ........$(Round to the nearestdollar.)
Explanation / Answer
Calculating the basic cost :-
Basic Cost = $150000 + $15000 + $13000
= $1,78,000
Now, SV = 25% of hardware cost.
= 25% * 150000
= $37,500
a) calculating depriciation, d
d = (BC - SV) / useful life
= (178000 - 37500) / 4
= $ 35125
now, BV2 = BC - 2(d)
= 178000 - 2 (35125)
= $ 107750
b) BV3 = BC - 3(d)
= 178000 - 3(35125)
= $ 72625
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.