Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cisco Systems is purchasing a new bar code-scanning device for its service cente

ID: 2485770 • Letter: C

Question

Cisco Systems is purchasing a new bar code-scanning device for its service center in San Francisco. The table that on the right lists the relevant cost items for this purchase. The operating expenses for the new system are $11,000 per year, and the useful life of the system is expected to be five years. The SV for depreciation purpose is equal to 26% of the hardware cost. What is the BV of the device at the end of year four if the SL depreciation method is used? Suppose that after depreciating the device for two years with the SL method, the firm decides to switch to the double declining balance depreciation method for the remainder of the device's life (the remaining three years). What is the device's BV at the end of four years? Using the SL depreciation method the BV of the device at the end of year four is $. (Round to the nearest dollar.) The device's book value at the end of year four using the method described above is $. (Round to the nearest dollar.)

Explanation / Answer

a. Answer

Here, Depreciable Value = Cost of Equipment (1- Salvage Value rate) + Training + Installation

........................................= $150,000 x (1 - 0.26) + $17,000 + $13,000

........................................= $141,000

Calculate the book value

Using the SL depreciation method the BV of the device at the end of year four is $67,200

b. Answer

Book Value at the end of 2nd year after depreciation = $123,600

Depreciation Rate = 1 / 3 = 33.33%

Depreiation for 3rd Year = $123,600 x 33.33%

........................................= $41,200

Book Value at the end of 3rd year = $123,600 - $41,200

......................................................= $82,400

Depreciation for 4th year = $82,400 x 33.33%

.........................................= $27,464

Book Value at the end of 4th year = $82,400 - $27,464

..........................................................= $54,936

Year Depreciable Value (A) Depreciation (A / 5) Accumulated Depreciation Item Cost Book Value 1 $141,000 $28,200 $28,200 $180,000 $151,800 2 $141,000 $28,200 $56,400 $180,000 $123,600 3 $141,000 $28,200 $84,600 $180,000 $95,400 4 $141,000 $28,200 $112,800 $180,000 $67,200 5 $141,000 $28,200 $141,000 $180,000 $39,000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote