Consider a hypothetical closed economy in which households spend $0.70 of each a
ID: 1110896 • Letter: C
Question
Consider a hypothetical closed economy in which households spend $0.70 of each additional dollar they earn and save the remaining $0.30 The marginal propensity to consume (MPC) for this economy is and the spending multiplier for this economy is Suppose the government in this economy decides to increase government purchases by $300 billion. The increase in government purchases will lead to an increase in income, generating an initial change in consumption equal to second change in consumption equal to " This increases income yet again, causing a The total change in demand resulting from the initial change in government spending isExplanation / Answer
1. MPC = 0.7
Spending multiplier = 1/(1-MPVC) = 1/(1-0.7) = 3.33
2. Initial change in consumption = 0.7(300) = $210
Second change in consumption = 0.7(210) = $147
Total increase in income = 300(3.33) = $1000
3. AD curve will shift outside parallely to right.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.