3. An industrial engineer planning for her son\'s college education made deposit
ID: 1114843 • Letter: 3
Question
3. An industrial engineer planning for her son's college education made deposits into a separate brokerage account every time she earned extra money from side consulting jobs at NPMG. The amounts and timing of the deposits are as follows: EOY1 $5,000; EOY2 $8,000; EOY3 S9,000; EOY4 $9,000; EOY7 $15,000; EOY11 $16,000; EOY17 $20,000. If the account increased at a market rate of 15% per year and inflation averaged 3% per year over the deposit period, determine the value of the college education account at the end of year 17 in today's dollars. 4. A pulp and paper company is planning to set aside $150,000 now for possibly replacing its large synchronous refiner motors. If the replacement isn't needed for 5 years, how much will the company have in the account provided it earns a market rate of 10% per year and the inflation rate is 4% per year?Explanation / Answer
(3)
To compute Future Worth (FW) in today's dollars, we need to use Real interest rate.
Real interest rate = Market rate - Inflation rate = 15% - 3% = 12%
FW after 17 years ($) = 5,000 x F/P(12%, 16) + 8,000 x F/P(12%, 15) + 9,000 x F/P(12%, 14) + 9,000 x F/P(12%, 13) + 15,000 x F/P(12%, 10) + 16,000 x F/P(12%, 6) + 20,000
= 5,000 x 6.1304** + 8,000 x 5.4736** + 9,000 x 4.8871** + 9,000 x 4.3635** + 15,000 x 3.1058** + 16,000 x 1.9738** + 20,000
= 30,652 + 43,788.8 + 43,983.9 + 39,271.5 + 46,587 + 31,580.8 + 20,000
= 255,864
**From F/P Factor table
NOTE: As per Chegg answering guideline, first question is answered.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.