Showing work for all parts please. 1. A perfectly competitive, constant cost ind
ID: 1120112 • Letter: S
Question
Showing work for all parts please. 1. A perfectly competitive, constant cost industry faces a demand curve given by Q-800-8P Each firm has identical long-run total costs given by: TC-200- 10q+247, where q is firm output a. What is the long-run equilibrium output, price and number of firms? b. Now suppose that product q has been identified by the Food and Drug Administration as a potential cancer causing agent, resulting in a shift in demand to Q = 600-8. What is the resulting equilibrium output, price and number of firms?
Explanation / Answer
A) Long run price level is the price that is equal to LMC = LAC
LAC = 200/q - 10 + 2q and LMC = 4q - 10
Find the long run price
200/q - 10 + 2q = 4q - 10
200/q = 2q
q* =10 units and so each firm produces 10 units. Price = 4*10 - 10 = $30. Demand = 800 - 8*30 = $560. There are 560/10 = 56 firms in the long run
b) See that AVC = 2q - 10. Minimum quantity that makes AVC minimum is q = 5. Hence supply curve of firm is P = 4q - 10, q > 5
Or
4q = P + 10.
q = P/4 + 10/4
Market supply is Q = 56q = 56(P/4 + 10/4) = 14P + 140
Hence supply curve is Q = 14P + 140
New quantity and price are
600 - 8P = 14P + 140
460 = 22P
Short run price is 460/22 = $20.9 and so each firm produces MC = P
20.9 = 4q - 10
q* = 7.73. Number of firms will not change in the short run.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.