8. The cash flow distribution assoclated with a five-year project is shown below
ID: 1121183 • Letter: 8
Question
8. The cash flow distribution assoclated with a five-year project is shown below. Time (years) 0 Cash flow (S) 10,000 4,000 5,000 5,500 6,100 Assuming that the cash flows are given in that year's $ and that a general monetary inflation rate of 5% applies throughout the project's life, determine the net present value using a minimal acceptable rate of return of 12%. [$10,403] Assuming that the cash flows are given in that year's $ and that a general monetary inflation rate of 6.25% applies throughout the project's life, determine the net present value using a minimal acceptable rate of return of 12%. [S11.165] a. b. Answers in BoldExplanation / Answer
8. Real interest rate formula:
When the rate of inflation is 5%
1 + i = (1 + r)(1 + )
1 + 0.12 = (1+r)(1.05)
1+r = 1.12/1.05 = 1.066
Real interest rate (r) = 1.066 – 1 = 0.066 or 6.6%
• a. The net present value should be calculated with this real interest rate
Net present value = -$10,000 + 4,000/1.066 + 4,400/(1.066)^2 + 5,000/(1.066)^3 + 5,500/(1.066)^4 + 6,100/(1.066)^5
Net present value = -$10,000 + 3,752.34 + 3,872.02 + 4,127.6 + 4,259.25 + 4,431.42
Net present value = $-10,000 + 20442.63 = $10,442.63.
b. When inflation rate is 6.25%
1 + r = 1.12/1.0625 = 1.054
Real interest rate (r) = 1.054 – 1 = 0.054 or 5.4%
Net present value = = -$10,000 + 4,000/1.054 + 4,400/(1.054)^2 + 5,000/(1.054)^3 + 5,500/(1.054)^4 + 6,100/(1.054)^5
Net present value = -$10,000 + 3,795.06 + 3,963.96 + 4,273.5 + 4,471.54 + 4,692.3
Net present value = -$10,000 – 21,196.36 = $11,196.36.
*****
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.