QUESTION 17 If a $60 billion decrease in government spending shifts AD to the le
ID: 1121696 • Letter: Q
Question
QUESTION 17
If a $60 billion decrease in government spending shifts AD to the left by $300 billion, marginal propensity to save is
A.
s = 0.8
B.
s = 0.1
C.
s = 1.2
D.
s = 0.2
10 points
QUESTION 18
Suppose a decrease in aggregate demand creates an economic contraction. If policymakers can respond with sufficient speed and precision, they can offset the initial shift by shifting
A.
aggregate supply right
B.
aggregate supply left
C.
aggregate demand right
D.
aggregate demand left
A.
s = 0.8
B.
s = 0.1
C.
s = 1.2
D.
s = 0.2
Explanation / Answer
Q17
Answer
the spending multiplier=decrease in AD/decrease in government spending=300/60=5
the money multiplier=1/(1-MPC)
5=1/(1-MPC)
5-5MPC=1
5MPC=4
MPC=4/5=0.8
MPS=1-MPC=1-0.8=0.2
option D
Q18
Answer
c aggregate demand right.The government policies are used to stimulate AD and that will shift it right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.