a 115 g sample of a moist soil initially has a moisture content of 16% on a dry
ID: 112822 • Letter: A
Question
a 115 g sample of a moist soil initially has a moisture content of 16% on a dry weight basis. what is the new moisture content if 7 ml of water is uniformly mixed into the soil a 115 g sample of a moist soil initially has a moisture content of 16% on a dry weight basis. what is the new moisture content if 7 ml of water is uniformly mixed into the soil a 115 g sample of a moist soil initially has a moisture content of 16% on a dry weight basis. what is the new moisture content if 7 ml of water is uniformly mixed into the soilExplanation / Answer
16% of 115 = 16+1.6 + 0.8 =18.4 g 1 milliliter = 1 g 7 ml = 7 g Total weight of sample becomes 115 + 7 = 122g Total weight of moisture = 18.4 + 7 = 25.4 New Moisture content = (25.4 /122)*100 20.8 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.