a 11.9 g bullet is fired horizontally into a 130 g woodenblock that is initially
ID: 1750672 • Letter: A
Question
a 11.9 g bullet is fired horizontally into a 130 g woodenblock that is initially at rest on a rough horizontal surface andconnected to a massless spring of constant 104 N/m. Theacceleration of gravity is 9.8 m/s2. Assume that thecoefficient of kinetic friction between the block surface is.343. if the bullet-block system compresses the spring by1.25 m, what was the speed of the bullet just as it enters theblock. answer in m/s a 11.9 g bullet is fired horizontally into a 130 g woodenblock that is initially at rest on a rough horizontal surface andconnected to a massless spring of constant 104 N/m. Theacceleration of gravity is 9.8 m/s2. Assume that thecoefficient of kinetic friction between the block surface is.343. if the bullet-block system compresses the spring by1.25 m, what was the speed of the bullet just as it enters theblock. answer in m/sExplanation / Answer
in the initial state let the block has a velocity of v m/s then after collision it would have a velocity=0.083v initial energy=(0.5*11.9/1000)*v2= final=0.5*104*1.25*1.25+0.476N*1.25=0.596+81.25=81.846J where 0.476N is the constant frictional force acting v=117.2m/sec=117.2*18/5=421.92 KM/H
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.