A custodial company estimates that each cleaning job adds $25 to total costs. Th
ID: 1139731 • Letter: A
Question
A custodial company estimates that each cleaning job adds $25 to total costs. The firm’s demand is given by the equation below. Estimated demand equation: Q = 55,000 – 1,000P She also calculates marginal revenue from this relationship. a. What is the optimal level of output? b. In order to sell the amount computed in part (a) above; at what price would the company have to offer its service? c. If fixed costs are $145,000, what is this firm’s total profit at the optimum price/output combination? (be SURE to show your work)
Explanation / Answer
Q = 55,000 – 1,000P
after simplification we get,
1000P = 55000 - Q
P = 55 - 0.001Q (Ths is the inverse demand function)
TR = P*Q = 55Q - 0.001Q^2 (The total revenue is the product of the price and quantity)
MR = dTR/dQ = 55 - 0.002Q
MC = 25
55 - 0.0002Q = 25
0.0002Q = 30
Q = 15000
P = 55 - 0.001*15000 = $40
C= 145000 + 25Q (Costs are sum total of fixed and variable costs)
Profits = TR-TC = 55Q - 0.001Q^2 - 145000 - 25Q
at Q = 15000, we replace Q= 15000 we will get
=55*15000-0.001*(15000)^(2)-145000-25*15000
Profits = 80000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.