A current of 45 A passes clockwise around an ideal solenoid which is 0.3m long w
ID: 1511206 • Letter: A
Question
A current of 45 A passes clockwise around an ideal solenoid which is 0.3m long with 250,000 turns as shown in the diagram below. A smaller 2 turn square loop with an area of 0.02 m^2 is located inside the solenoid. What is the magnitude of the magnetic field created inside the solenoid? What is the direction of the magnetic field created by the solenoid due to this Into the page Out of the page What is the magnitude of the magnetic flux through the square loop? The current in the solenoid is now rapidly decreased to 0 A in average induced emf in the two square loops.Explanation / Answer
given current I = 45 A
turns n = 250000
length= 0.3 m
turns per length = N= n/l = 833333.33
B = mu* N* I = 4pi* 10-7 * 833333.33 * 45 = 47.12 T
2) into the page ( using the right hand rule)
3)flux = n* B * A= 2* 47.12* 0.02= 1.8848 Tm2
4) induced emf = -number of turns * change in flux / time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.