A current of 4.11 A is passed through a Cu(NO3)2 solution. How long (in hours) w
ID: 517747 • Letter: A
Question
A current of 4.11 A is passed through a Cu(NO3)2 solution. How long (in hours) would this current have to be applied to plate out 5.10 g of copper?
Question 28 of 36 Incorrect X Map A Sapling Learning A current of 4.11 A is passed through a Cu(NO3)2 solution How long (in hours) would this current have to be applied to plate out 5-10 g of copper? Number 1.58 There is a hint available! View the hint by clicking on the bottom divider bar. Click on the divider bar again to hide the hint. O Previous ® Give up & View solution Check Answer 0 Next Exit 8 HintExplanation / Answer
Cu+2 + 2e- ---------> Cu
63.546 g Cu require 2 x 96487 Columbs charge.
5.10 g Cu require 5.10 x 2 x 964897 / 63.546 = 15487.5 C
15487.5 C charge required.
charge = current x time in s
15487.5 = 4.11 x t
t = 3768.25 s = 62.80 min = 1.05 h
answer = t = 1.05 h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.